
Sumi Arcos Mina
Sumi Arcos Mina
Carrefour eist dat dat elke winkel structureel rendabel is. De vakbonden vrezen daardoor voor de toekomst van verschillende filialen. De supermarktketen doet alvast zijn winkel in Sint-Kruis-Brugge van de hand aan een uitbater van Albert Heijn.
Carrefour doet afstand van zijn verlieslatende supermarkt in Brugge Sint-Kruis. De winkel wordt overgenomen door een zelfstandige uitbater van Albert Heijn. Er gaan in principe geen jobs verloren: de werknemers kunnen aan de slag blijven bij de overnemer, met behoud van loon- en arbeidsvoorwaarden, of de overstap maken naar een ander filiaal van Carrefour. “De beslissing om het filiaal van de hand te doen, is vanuit hun visie logisch. Het was sluiten of een overnemer vinden”, zegt Myriam Delmée van de socialistische vakbond SETCa. “De winkel in Sint-Kruis-Brugge was al jaren niet meer rendabel. Het filiaal was vroeger een hypermarkt, die in 2010 tot een gewone supermarkt omgebouwd werd. Dat hielp wel iets om de winstgevendheid te verbeteren, maar niet genoeg.” Samen met andere vakbondsvertegenwoordigers kreeg ze te horen dat Carrefour voortaan verwacht dat alle winkels rendabel is, zegt ze. Dat is volgens de vakbonden een andere visie dan voorheen, toen er nog over globale rendabiliteit gesproken werd.
Woordvoerder Regine Van Tomme zegt dat het niet om een nieuwe visie gaat: “We willen als geheel rendabel zijn, en dat kan best door die ambitie ook op het niveau van elke winkel na te streven. We hebben de vakbonden uitgenodigd om de gesprekken voort te zetten over de werkorganisatie en de zondagopeningen, die we zien als een hefboom om die ambitie waar te maken.” Myriam Delmée vreest dat Carrefour nog meer winkels van de hand zal doen of zal sluiten. “Meer dan de helft van de filialen is niet rendabel, als ik het goed heb, geldt zelfs voor zowat driekwart. Of dat betekent dat die winkels zullen sluiten of aan anderen overgelaten worden, weten we niet, maar sinds Delhaize is alles mogelijk. De concurrentie in de sector is moordend. Carrefour gaat nu op zondag openen, kondigden ze al aan. Het budget dat mensen aan boodschappen geven, vergroot niet. Dat betekent dat andere ketens daardoor in de problemen gaan komen.”
Carrefour zit intussen rond de tafel met de vakbonden rond de geplande zondagsopeningen, maar een akkoord lijkt nog veraf. De bonden willen dat er een akkoord komt op sectorniveau en kijken onder meer naar Comeos, maar de kans lijkt uitgesloten dat daar veel beweging komt. Zondagsopeningen en de hogere loonschalen voor zelfstandige supermarktwinkels en geïntegreerde winkels zijn een splijtzwam in de sector. Carrefour wil al zijn geïntegreerde winkels, ook de hypermarkten, op zondag openen. Dat gebeurt onder druk van de verzelfstandigde Delhaize-winkels, waarvan het gros op zondag opent.
Wil je op de hoogte blijven van het laatste retailnieuws (Magazine), onze evenementen (Society) of onze opleidingen (Academy)?