De spelen van de Nationale Loterij: dat zijn bijna 70 miljoen aankooptransacties(1) per jaar in supermarkten. “Dit potentieel wijst op de komst van een nieuwe klantenbasis die haar aankopen doet via dit kanaal, dat sterk aan terrein wint”, vertelt Patrick Dejardin, category manager retail voor de Nationale Loterij.
“Ik heb al enkele jaren een verkooppunt van de Nationale Loterij in mijn winkel en dat werkt goed. Al vanaf de eerste weken kon ik omzet boeken en nieuwe klanten aantrekken”, vertelt Bart Maebe, zaakvoerder van een Carrefour Market in Aalst. Hoewel steeds meer supermarktuitbaters beslissen om een verkooppunt van de Nationale Loterij te openen, is die mogelijkheid bij sommigen nog altijd maar weinig bekend. De paradepaardjes in het aanbod van de Nationale Loterij zijn uiteraard de trekkingsspelen Lotto en EuroMillions, maar ook de verkoop van biljetten van krasspelen als Subito, Win for Life en CA$H blijkt bijzonder interessant. “De spelen van de Nationale Loterij vertegenwoordigen bijna 70 miljoen verkoopstransacties per jaar in supermarkten.(1) Een sterke commercïele dynamiek, die in grote mate wordt gedragen door krasbiljetten, goed voor maar liefst 40% van de omzet”, stelt Patrick Dejardin. Een verkooppunt van de Nationale Loterij is zowel snel op te zetten als eenvoudig te beheren en vormt dus een echte troef voor een winkel. “Het succes van de krasbiljetten valt met name te verklaren door een penetratiegraad van 55% van dit product bij de 18-plussers. Krasbiljetten zijn een heel populair en geliefd product. De voorbije tien jaar kenden zij een jaarlijkse gemiddelde groei van 6%, wat bewijst dat het om een heel levendige categorie gaat, die kan rekenen op steeds meer belangstelling bij de Belgische spelers.”
Naast de inkomsten uit de verkoop van krasbiljetten brengt een verkooppunt van de Nationale Loterij ook nog andere kansen met zich mee. “Sinds er een terminal in mijn winkel staat, komen er ook nieuwe klanten”, merkt Dimitri Van Parys, uitbater van de AD Delhaize van Stembert, in de provincie Luik. “Mensen die een lotje komen kopen, doen bijna systematisch hun boodschappen in mijn winkel, en dat zorgt dan ook voor een hogere omzet.” De verkoop van krasbiljetten is zo interessant door de vraag van de klanten. “Krasbiljetten bieden onmiddellijk plezier voor een kleine prijs en genieten mee van het effect van de Jackpots van de trekkingsspelen Lotto en EuroMillions”, benadrukt Athalie Surkyn, business & brand manager Scratch bij de Nationale Loterij. “Veel spelers kopen spontaan een krasbiljet als aanvulling op hun deelname aan een trekkingsspel. Naast een gevarieerd aanbod aan krasbiljetten, dat geschikt is voor een breed publiek, lanceert de Nationale Loterij ook elk jaar nieuwigheden die de verkoop aanzwengelen en de aantrekkelijkheid in de winkel verhogen. Die nieuwigheden worden volledig via het eigen leveringssysteem beheerd en zijn eenvoudig toe te voegen aan het assortiment van de winkeliers: met maximale efficiëntie en zonder beslommeringen.”
Om alles nog aantrekkelijker te maken, organiseert de Nationale Loterij regelmatig mediacampagnes, verdeelt ze point-of-salemateriaal en creëert ze seizoensgebonden acties (vooral aan het einde van het jaar). Een verkooppunt van de Nationale Loterij rendeert en is gemakkelijk op te zetten, en biedt dan ook een uitstekende kans om de omzet te verhogen.
(1) Gemiddelde omzet genoteerd in 2025 in alle foodretailsupermarkten (trekkings- en krasspelen).
Benieuwd hoe de Nationale Loterij uw winkel kan versterken? Bel +32 2 238 44 00
Wil je op de hoogte blijven van het laatste retailnieuws (Magazine), onze evenementen (Society) of onze opleidingen (Academy)?