De rundvleessector organiseert zich om te voldoen aan de maatschappelijke verwachtingen en tegen 2050 CO2-neutraal te zijn. Met initiatieven op het terrein en een Europees symposium wil de sector laten zien dat hij deel uitmaakt van de oplossing.

De nieuwe campagne ‘Sustainable European Beef’ van Apaq-W uit België en Provacuno uit Spanje, met medefinanciering van de Europese Unie, wil onder meer de kijker richten op goede duurzame praktijken in de rundvleessector. De algemeen directeur van Apaq-W, Philippe Mattart, wijst erop dat die campagne niet is bedoeld om het publiek aan te moedigen om meer rundvlees te eten, maar dat ze veeleer kwalitatieve doelstellingen heeft. “Het programma heeft geen reclamekarakter, maar is wel informatief en educatief bedoeld. In tegenstelling tot wat mensen vaak denken, is de rundvleessector vóór het leefmilieu en ontwikkelt hij tal van programma’s om duurzame ontwikkeling te bevorderen, zoals de EU dat wil.”

Onder de slogan “Voor een duurzaam Europa, de speciale missie van de rundveesector”, richt het programma zich tot verschillende doelgroepen. Het nodigt de spelers uit de sector uit om zich te informeren en te kiezen voor een duurzamere manier van werken. En het sensibiliseert ook het brede publiek over de manier waarop de rundvleessector bijdraagt aan de door de Europese Unie vastgelegde doelstellingen op het gebied van duurzaamheid en koolstofneutraliteit. Als het om duurzaamheid gaat, heeft dat uiteraard betrekking op de verschillende dimensies: ecologisch, sociaal en economisch. De campagne draait niet alleen rond het verminderen van de CO2-uitstoot en die drie soorten duurzaamheidsvraagstukken, maar besteedt ook veel aandacht aan bodembescherming.

Geëngageerde veetelers op het terrein

Op het terrein hebben al veel veetelers maatregelen genomen om de koolfstofvoetafdruk van hun bedrijf te verkleinen. Landbouwingenieur Adrien Paquet leidt in Dorinne een boerderij van 140 hectare. “Wij beseffen dat onze herkauwers CO2 produceren, maar we doen al het mogelijke om die uitstoot terug te dringen”, legt hij uit. “We volgen elk dier afzonderlijk op en passen hun voeder aan. Zo geven we bijvoorbeeld de voorkeur aan bepaald veevoeder zoals lijnzaadkoeken, om een betere vertering te bevorderen.” Alle wetenschappelijke middelen worden ingezet om de impact van die goede praktijken te meten, verklaart Adrien Paquet: “In samenwerking met Gembloux Agro-Bio Tech van de Universiteit van Luik hebben we een weiland van veertien hectare voorzien van sensoren om de koolstofopslagcapaciteit te kunnen meten. Daardoor weten we dat er ongeveer één ton CO2 wordt opgeslagen per hectare per jaar, wat deels de methaanuitstoot van de runderen compenseert. Die permanente graslanden vormen bovendien ook reservoirs van biodiversiteit, waar vogels, insecten, hagen en bossen kunnen gedijen.”

Een afspraak om niet te missen

Dit is slechts een van de vele getuigenissen die u kunt ontdekken op de website van de campagne (www.boeufdurable.eu/) of tijdens het symposium op 12 november in Brussel. Dat wil alle spelers die betrokken zijn bij de duurzaamheid van de rundvleessector bijeenbrengen voor vier rondetafelgesprekken, over de verschillende uitdagingen op het gebied van duurzaamheid. Het event is gratis toegankelijk, en u kunt zowel ter plaatse als online deelnemen.

Save the date - Woensdag 12 november

Eerste Europees symposium over de duurzaamheid van de rundvleessector

Alle schakels in de productieketen van de rundvleessector komen samen tijdens het eerste Europees symposium over duurzaamheid in de sector. Het is mogelijk om de debatten ter plaatse of online te volgen.

Reserveer meteen uw plaats!

Waar? Sparks Space, Ravensteinstraat 60, 1000 Brussel (naast het Centraal Station)

Wanneer? Woensdag 12 november, van 9u30 - 16u30.

Info? sustainablebeef.eu/symposium

Klik hier!
SEUB -Sustainable European Beef
©

SEUB -Sustainable European Beef