Wat krijgt de consument werkelijk voor zijn geld? En hoe hou je een product betaalbaar zonder in te boeten op kwaliteit en consumentenbeleving? Het antwoord krijg je met de Full Product Scan van Normec Foodcare, een analyse die instrumentele metingen combineert met consumentenonderzoek. Zo kom je te weten of je product aan alle technische eisen voldoet en hoe de consument het ervaart.

Karin Gorree (business unit director Normec Innovative Fresh) en Tinka Alaerds (strategy & insights lead binnen Normec Foodcare) lichten de Full Product Scan toe aan de hand van twee cases: vergelijkende studies van vissticks en ontbijtgranen tussen A-merken en huismerken.

Full Product Scan: meting en beleving

“Retailers en merken willen weten waar ze staan, maar we merken dat beslissingen soms op buikgevoel worden genomen”, stelt Karin. “Met de Full Product Scan brengen we alles in kaart en maken we de resultaten inzichtelijk en direct toepasbaar.”

De scan combineert technische analyses – zoals gewicht, samenstelling, textuur en kleur – met uitgebreid sensorisch onderzoek. Daarbij beoordelen minstens 75 consumenten een product op aspecten zoals smaak, geur en uitzicht.

Hoe belangrijk is zo’n grondige analyse en wat valt erbij te winnen? “A-merken willen zich profileren en hebben een naam te beschermen”, aldus Karin. “Retailers willen vooral weten of leveranciers zich aan de afspraken houden. Het is vaak een middel om gesprekken te openen op basis van weten in plaats van veronderstellen.”

Snel, inzichtelijk, onmisbaar

De Full Product Scan past in een bredere ontwikkeling binnen Normec Foodcare. Tinka: “De voorbije jaren zijn we snel gegroeid, ontstaan uit gespecialiseerde entiteiten met veel expertise. Nu bundelen we steeds vaker onze krachten om klanten een integrale benadering te bieden, ook binnen ons aanbod  van QC-services. Zo combineert deze scan instrumentale metingen uit ons gespecialiseerd lab met inzichten uit consumentenonderzoek, en dat vanuit diverse testcentra.”

Karin vult aan: “Een concreet voorbeeld van het onderzoek naar ontbijtgranen met noten: hoeveel noten zitten er effectief in? Komt dat percentage overeen met de specificatie? Hoe belangrijk is de ‘notenervaring’ voor de consument?”

Het resultaat van de scan: grondig inzicht in productkwaliteit en consumentenbeleving. Je ontdekt welke kwaliteitsafwijkingen wel of geen impact hebben. Je leert hoeveel kosten je kunt besparen zonder kwaliteitsverlies. En je ziet hoe je een product onderscheidend maakt. Karin: “Bovendien starten we zo’n analyse snel op en leveren we de resultaten binnen een à twee weken.”

Vissticks: verrassende inzichten

De Full Product Scan van vissticks bracht verrassende bevindingen aan het licht. Tinka: “Het werkelijke percentage vis lag zowel bij het A-merk als het huismerk lager dan wat op de verpakking stond, maar de afwijking was aanzienlijk groter bij het A-merk.”

Consumenten gaven bij het A-merk en het huismerk aan dat ze de hoeveelheid vis als (te) laag ervaarden, maar het A-merk werd duidelijk negatiever beoordeeld. Voor A-merken, die hogere verwachtingen wekken, is dit een belangrijk signaal.

“Consumenten merken die verschillen op en trekken er hun conclusies uit”, vult Karin aan. “Toch biedt dit inzicht ook kansen. Minder vis betekent meer paneermeel, wat de visstick van het A-merk krokanter maakt. Je zou dan vervolgens kunnen onderzoeken of dat mogelijk een USP is.”

Tinka beaamt: “Als je goed scoort op krokantheid, is het wellicht slim om net dat te benadrukken in je marketing. Zo zou een schijnbaar nadeel uiteindelijk in je voordeel kunnen spelen. Maar je moet wél transparant communiceren over het gehalte aan vis. De strategie bepalen doen we niet, maar we geven wél de data.”

De Full Product Scan combineert technische analyses zoals gewicht, samenstelling, textuur en kleur met uitgebreid sensorisch consumentenonderzoek op aspecten zoals smaak, geur en inzicht.

Ontbijtgranen: consistentie loont

Bij ontbijtgranen – specifiek die met toegevoegde noten – kwamen ook interessante patronen naar boven. “Bij sommige A-merken vonden we grote verschillen tussen zichtbare noten en wat op de verpakking stond”, vertelt Karin. “Bijvoorbeeld 5 procent zichtbaar tegenover 11 procent op de verpakking. Dat biedt natuurlijk mogelijkheden voor optimalisatie.”

Huismerken vertoonden meer consistentie. “Bij huismerken zagen we veel kleinere afwijkingen”, vervolgt Karin. “Ze waren over heel de lijn consistent. A-merken kunnen hiervan leren.”

Hoe reageerden consumenten erop? “Ze verwachtten meer noten dan ze aantroffen”, aldus Tinka. “Wat interessant was: bij A-merken zagen consumenten dit als een duidelijk verbeterpunt voor de totale productbeleving, terwijl er naar huismerken toe wat meer toegeeflijkheid was.”

Ook andere kwaliteitsaspecten speelden mee, bijvoorbeeld de grootte van de ‘brokken’ bij cruesli, en hoeveel gruis er in de verpakking zit. Karin: “Huismerken werden vaker als te hard ervaren. We vonden er meer grote brokken in terug. Er zou dus een verband kunnen zijn tussen de grootte van de brokken en de hardheid. Een vervolgvraag zou mogelijk zijn: wat is de ideale grootte van zo’n brok?”

Deze bevindingen illustreren een bredere trend: retailers monitoren hun huismerken voortdurend, wat zich vertaalt in consistentie. Voor A-merken betekent dit dat ze strategisch moeten kiezen waarop ze inzetten om betaalbaar én gewild te blijven.

Data als basis voor verbetering

“Normec Foodcare is geen waakhond, wel een partner voor kwaliteitsverbetering of een onafhankelijke instantie die ogen kan openen”, benadrukt Karin. “Wat wij doen, is sturen op data om verbeteringen door te voeren. Data helpen om beslissingen te nemen: pas je je specificaties aan, zet je andere USP’s in de verf, ga je efficiënter produceren?”

De Full Product Scan gaat dus verder dan specificaties of ingrediëntenlijsten. Er zijn veel elementen die de beleving van de consument beïnvloeden.

Voor beide experts is de onafhankelijkheid van Normec cruciaal. Tinka: “Bedrijven zitten vaak in hun eigen bubbel. Wij geven ze concrete inzichten zodat ze hun producten optimaliseren en hun kansen realistisch inschatten.”